Menu Zamknij

Kalibracja i profilowanie aparatu za pomocą X-Rite Color Checker

Fotograf Poznań

Proces zarządzania barwą nie opiera się tylko i wyłącznie na prawidłowym i cyklicznym kalibrowaniu monitora. To znacznie szersze pojęcie, które prędzej czy później zainteresuje każdego, kto fotografię traktuje jako sposób na życie. Jeżeli wykonujesz zdjęcia, w których kluczowe jest wierne odzwierciedlenie barw we wszystkich etapach ich przygotowania; jeżeli realizujesz sesje zdjęciowe na więcej niż jednym aparacie i zależy Ci na utrzymaniu jednolitej reprodukcji barw, to temat kalibracji aparatu jest tym, nad którym warto pochylić się na nieco dłużej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kalibracja aparatu, jak działa narzędzie Color Checker oraz w jaki sposób wykonać profilowanie w programie Lightroom

 

Zarządzanie barwą – czym jest?

Wierne odzwierciedlenie barw fotografowanej scenerii nie jest możliwe bez świadomego stosowania procesu, jakim jest zarządzanie barwą. Dzieje się tak z kilka powodów.

Po pierwsze, już sama matryca aparatu fotograficznego nie jest idealna i konwersja sygnału z matrycy na gotowy obraz niesie ze sobą pewne zniekształcenia. Warto zaznaczyć, że problem taki może występować nie tylko w ramach jednej marki aparatów, ale nawet w ramach tego samego modelu.

Po drugie, obiektywy, z których korzystamy, przez wzgląd na wykorzystanie soczewek w swojej budowie, mają zdolność do generowania zniekształceń kolorystycznych.

Po wtóre, obecność rozmaitych filtrów np. UV, czy polaryzacyjnego wpływa na jakość reprodukcji barw.

Jeżeli dodamy do tego fakt, że zdjęcie z aparatu trafia następnie do postprodukcji i jest wyświetlone na nieskalibrowanym monitorze, a następnie trafia do druku na nieskalibrowanym urządzeniu, to sumarycznie liczba zmiennych, jakie wpływają na reprodukcję barw na zdjęciu jest imponująca – dopiero zapanowanie nad nimi wszystkimi daje pewność, że proces zarządzania barwą został przeprowadzony prawidłowo.

 

Kalibracja aparatu – szczegóły procesu

Pierwszym etapem procesu zarządzania barwą jest kalibracja samego aparatu. Działanie to nie polega na softwar`owej ingerencji w aparat, a jedynie na konwersji barwnej zdjęć w oparciu o wygenerowane w programie do obróbki graficznej profile.

Pisząc precyzyjniej: zdjęcie, które zarejestrował aparat, i które obarczone jest pewnymi zniekształceniami barwnymi – wynikającymi z wcześniej omówionych uwarunkowań – porównane zostaje w programie do obróbki graficznej ze wzorcem, który na tym zdjęciu został również sfotografowany (karta Color Checker) i w oparciu o przygotowany profil barwny, który wykonany został dla danego zestawu fotograficznego (rodzaj światła + model aparatu + obiektyw + filtr [jeśli został użyty]) koryguje barwy na zdjęciu, w taki sposób, by sfotografowany na nim wzorzec uzyskał odwzorowanie barw zgodne z przyjętym dla tego wzorca standardem.

 

Jak wykonać profil barwny z programie Lightroom dowiesz się z mojego poradnika VIDEO

 

fotograf Poznań

Mateusz Karatysz – zawodowy fotograf z wieloletnim doświadczeniem w fotografii portretowej, zdjęciach beauty i reportażach ślubnych. Wykładowca akademicki kursów dotyczących fotografii, obróbki obrazów cyfrowych oraz marketingu i dziennikarstwa. Popularyzator low-costowego podejścia do fotografii. Autor bloga i kanału na YT, na których dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi fotografii.

3 komentarze

  1. Bartek

    Za każdym razem jak zmieni się światło należy zrobić zdjęcie z color checker? np jestem na reportażu, w jednym domu robię dla każdego aparatu i obiektywu w drugim domu też, potem na dworze, a jak zmieni się pogoda to od nowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button