Menu Zamknij

Czy zdjęcia muszą kosztować?

fotograf poznań | Mateusz Karatysz

Żartobliwie mówiąc: nie muszą jeśli pobieramy je z internetu na licencji CCo. Wracając do tematu… Od czasu do czasu bywa tak, że przesyłając ofertę na wykonanie swojej usługi słyszymy z drugiej strony, że ceny są powalające i ktoś inny zrobi to taniej. Oczywiście, mamy wolny rynek, więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś taki się znajdzie. Sądzę jednak, że słysząc taką odpowiedź warto poświęcić chwilę czasu na wytłumaczenie potencjalnemu klientowi co tak naprawdę  kryje się za ostateczną wyceną, nawet jeśli nie skorzysta z naszej usługi

Celem mojego wpisu nie jest przekonywanie o tym, że za każde zdjęcia trzeba płacić i to majątek. Chciałbym jednak, by mój potencjalny klient zdawał sobie sprawę, że prezentując mu ofertę nie próbuję wycyckać go do ostatniej złotówki. Ostateczna oferta zależy od wielu czynników. Inaczej wycenia się sesję portretową, beauty, fotoreportaż, a jeszcze inaczej fotografie reklamowe itd.

Celem mojego wpisu nie jest również omawianie wycen poszczególnych rodzajów zdjęć. Prawdę mówiąc byłoby to zadaniem karkołomnym, ponieważ w każdym większym mieście wolna gra rynkowa kształtuje wyceny na zupełnie innych poziomach – właśnie dlatego odnoszę się tyko i wyłącznie do fotografii w Poznaniu.

Płacę za zdjęcia, czyli za co?

Osoba zainteresowana moimi usługami zawsze, ale to zawsze otrzymuje ode mnie ofertę z wyceną oraz pełnym wyszczególnieniem wszystkich składowych sesji, za które płaci – dzięki temu mam poczucie, że już na samym początku kontaktu z klientem prezentuje przejrzyste zasady. Przyjmując pewien uproszczony wariant, w którym zgłasza się do mnie klient z zapytaniem o indywidualną sesję zdjęciową osoba taka powinna mieć świadomość, że nie płaci tylko i wyłącznie za naciśnięcie przeze mnie spustu migawki w aparacie. Za co zatem płaci?

Studio

Umawiając się na zdjęcia w studio klient powinien mieć świadomość, a nawet wgląd w koszty jego uruchomienia. Bez względu na to, czy studio należy do fotografa, czy jest podnajmowane wejście do studia i praca na zainstalowanym tam sprzęcie generuje określone koszty. W Poznaniu godzina pracy studia wyceniana jest średnio od 40 do 80 zł. Bardzo często bywa jednak tak, że minimum czasu na jakie zostaje włączone studio wynosi 2 godziny. Mówimy zatem o kosztach od 40 zł/h do nawet 160 zł/2h.

Wizaż

Jeśli z założenia sesja nie może odbyć się bez wizażu (bardzo często właśnie tak bywa), albo nasz klient życzy sobie profesjonalny make-up z wycen wizażystek o jakie poprosiłem wynika, że koszt wizażu oscyluje w przedziale od 60 zł do nawet 150 zł. Warto zaznaczyć, że średni czas przygotowania wizażu wynosi około 60 minut – jest to czas wyjęty z pracy fotografa. Zatem wizaż podczas sesji to dodatkowa godzina kosztów działania studia.

Obróbka 

Na ostateczny koszt sesji składa się również obróbka – klient powinien wiedzieć, że poza naciśnięciem spustu migawki konieczne jest jeszcze cyfrowe wywołanie zdjęcia i naniesienie przynajmniej podstawowych poprawek. O ile wywołanie zdjęcia i przesunięcie suwaków balansu bieli/jasności/kontrastu/poziomów uznać można za mało wyczerpujące to obróbka graficzna z podstawową korekcją cery wymaga już trochę czasu – mi zajmuje około 30 minut na jednym zdjęciu (przez podstawową obróbkę mam na myśli przede wszystkim korekcję cery w oparciu o stemplowanie). Inaczej sprawa wygląda kiedy zdjęcia przygotowywane są do publikacji z drukiem – wtedy konieczne jest zastosowanie wieloetapowej obórki High End Retouching. Mimo pewnej wprawy i automatyzacji praca nad jednym tylko zdjęciem zajmuje mi powyżej 2 godzin.

Dodatkowe usługi

W przypadku pewnych gotowych inspiracji, z którymi trafiają klienci często konieczne jest zaproszenie na plan fryzjera (minimum 100 zł) oraz stylisty/stki – w tym drugim przypadku koszty mogą być wielokrotnością 100 zł.

Podsumowanie

Koszt sesji zdjęciowej dla klienta indywidualnego nie należy do najniższych – jeśli ma to być zrobione zgodnie z rzemiosłem. Pamiętać jednak należy, że fotografia na zlecenie, nie ważne czy będzie to pamiątka do albumu, czy portret biznesowy do publikacji w magazynie wymaga tego samego podejścia – profesjonalnego. Sesja zdjęciowa jest wreszcie usługą premium – ma na celu zaspokoić potrzeby wyższego rzędu. Bardzo często jakość zdjęć wpływa bezpośrednio na sposób postrzegania osoby przez społeczeństwo i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o osoby, które prezentują swoje zdjęcia na portalach modelingowych. Album z dobrej jakości zdjęciami zaprezentowany rodzinie, znajomym ma niebagatelny wpływ na sposób budowania swojej pozycji w gronie najbliższych.

Wracając do sedna. Ostateczny koszt sesji zdjęciowej jest zawsze sumą wielu składowych. Podejrzewam, że w wielu przypadkach fotograf chcąc pozyskać takie „trudne” zlecenie tnie w pierwszej kolejności ze swojego wynagrodzenia. By uniknąć niekomfortowych sytuacji warto już na samym początku przedstawić klientowi ofertę z wyszczególnieniem kosztów całego przedsięwzięcia.

Gdy klient odmówi proponuję zachować zimną głowę. Jeśli usługi są na dobrym poziomie, w cenie dopasowanej do lokalnego rynku znajdą się na nie odpowiedni klienci, którzy rozumieją, że jakość idzie w parze z odpowiednią ceną.

fotograf Poznań

Mateusz Karatysz – zawodowy fotograf z wieloletnim doświadczeniem w fotografii portretowej, zdjęciach beauty i reportażach ślubnych. Wykładowca akademicki kursów dotyczących fotografii, obróbki obrazów cyfrowych oraz marketingu i dziennikarstwa. Popularyzator low-costowego podejścia do fotografii. Autor bloga i kanału na YT, na których dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button