Menu Zamknij

Tablet graficzny Intuos Draw – ustawienia

Fotograf Poznań

Z perspektywy ponad 10 lat pracy z aparatem fotograficznym mogę powiedzieć, że dopiero przejście na obórkę zdjęć za pomocą tabletu graficznego dało mi zupełnie nowe możliwości przygotowania zdjęć do publikacji. Właśnie dlatego chciałbym podzielić się spostrzeżeniami co do samego urządzenia oraz pokazać ustawienia na jakich pracuję

Wybór marki tabletu nie nastręczył mi wielu problemów – liderem na polskim rynku jest firma Wacom. Poszukując Tabletu w kilku sieciówkach ze sprzętem RTV i AGD trudno znaleźć jakieś alternatywy – podobnie było zresztą w Komputroniku. Producent oferuje w tej chwili dwie linie tabletów piórkowych: Intuos oraz Intuos pro. W linii Intuos dostępne są 4 modele: Art, Comic, Photo oraz Draw. W związku  z tym, że mój budżet nie jest z gumy zdecydowałem się na wybór tabletu z linii Intuos w wersji Draw za 300 zł brutto.

Dlaczego Draw, a nie Photo?

Poza kolorem – Draw oferowany jest w bieli i czymś co producent nazwał Mint Blue, a Photo w czerni – oba tablety różni niewiele. No może fakt, że wersja Photo posiada opcję Multi-Touch, pozwalając na powiększanie i obracanie zdjęć za pomocą palców. Oba tablety rozpoznają siłę 1024 poziomów nacisku. Mają również 4 przyciski ExpressKeys. Dla każdego tabletu z linii producent dostarczył też inne oprogramowanie, o którym nie będę się jednak rozpisywał.

Trudne nowego początki?

Przejście z myszki na tablet – wbrew temu czego naczytałem się wcześniej w sieci okazało się dosyć łatwe – zajęło mi dokładnie jedno popołudnie. Pierwsze wrażenie? Dziwne… Pen trzymany w ręce wprawia kursor w ruch jeszcze przed zetknięciem z powierzchnią roboczą tabletu. Trudne było faktycznie samo klikanie w ikony. Oczywiście podwójne uderzenie piórkiem w tablet można zastąpić jednym kliknięciem przycisku, który znajduje się na Penie. I właśnie konfiguracja przycisków oraz samego tabletu to klucz do łatwej i przyjemnej pracy.

Wygląd i funkcje

Tablet Intuos Draw oferuje poza przestrzenią roboczą 4 przyciski funkcyjne + 2 przyciski na samym Penie. Ustawienia przycisków dokonuje się pod konkretne programy graficzne. Ja pracuję na Photoshopie zatem dalszy opis ustawień będę odnosił do tego programu. Jeśli ktoś pracuje na kilku programach nie ma problemu. Tablet umożliwia konfigurację ustawień dla każdego programu z osobna.

ustawienia tabletu

Bardzo fajnym dodatkiem, jaki udostępnił producent jest możliwość rozszerzenia funkcji tabletu o Wireless. Po zainstalowaniu baterii oraz modułu Wireless możemy zapomnieć o kabelkach. Z tyłu obudowy ukryte są również dodatkowe rysiki, dla tych, którzy nie skonfigurowali czułości nacisku i wbijają piórko w tablet z całej siły 🙂

wygląd tabletu
dodatkowe funkcje tabletu

Konfiguracja pod Photoshopa

Jak wspomniałem wcześniej Intuos Draw pozwala na konfigurację z różnymi programami – w moim przypadku jest to Photoshop. W menu mamy do wyboru cztery zakładki.

1. Zakładka tablet:

tablet

W tym obszarze mamy możliwość skonfigurowania przycisków nad przestrzenią roboczą tabletu. Ja zdecydowałem się na konfigurację dwóch przycisków po lewej stronie tabletu. W związku z tym, że podstawą mojej pracy z piórkiem jest obróbka Dodge&burn, w której pracuje się na rozjaśnianiu i ściemnianiu, a więc na zmianie koloru pędzla raz na biały, raz na czarny górny przycisk zaprogramowałem na „x” – właśnie „x” na klawiaturze komputera odpowiada za szybką zmianę koloru pędzla w Photoshopie. Dolny przycisk zaprogramowałem na „d” – tym klawiszem resetujemy w Photoshopie kolory pędzla na biel i czerń.

photoshop

Póki co nie zdecydowałem się na zaprogramowanie przycisków po prawej stronie.

2. Zakładka pióro:

pioro

Tutaj ustawiamy nacisk końcówki pióra – im wyższa wartość tym mniej siły trzeba włożyć, by wzmocnić wykonywany efekt – na przykład zrobić mocniejsze rozjaśnienie. Odstęp dwukrotnego kliknięcia zostawiłem na ustawieniu domyślnym. Na piórku mamy do dyspozycji dwa przyciski. Przycisk bliższy rysikowi ustawiłem na Przesuń/Przewiń – po jego naciśnięciu na ekranie Photoshopa pojawia się łapka, dzięki której możemy przesuwać się po zdjęciu wykonując ruchy piórkiem. Przycisk umiejscowiony dalej od rysika zaprogramowałem na Menu okrągłe – jest to zestaw szybkich opcji, za pomocą których możemy przewinąć do tyłu, do przodu, czy zapisać zdjęcie w czasie pracy bez konieczności odrywania się od zdjęcia.

3. Zakładka mapowanie

tablet fotografa

Moim zdaniem jest to najważniejsza opcja odpowiadająca za komfort pracy. Za jej pomocą ustawiamy obszar roboczy na powierzchni tabletu, który przenosi ruch piórka na ruch kursora na monitorze.  Zasada jest prosta: im mniejszy obszar roboczy ustawimy tym krótsze ruchy piórkiem będziemy musieli zrobić żeby przesunąć kursor na monitorze.

Rozmiar mojego tabletu to S – a więc najmniejszy z możliwych. Wystarczy zwrócić uwagę na grafikę po prawej stronie. Na tablecie w rozmiarze S wytyczyłem kwadrat o powierzchni mniejszej niż 25% powierzchni roboczej tabletu. Tak mały obszar zapewnia mi krótki ruch piórkiem, który przekłada się na długi ruch kursora na monitorze.

Trzeba też pamiętać, że im większy monitor, tym dłuższy ruch piórkiem trzeba zrobić – zatem ustawienie, które pokazuję jest względne i będzie zależało od konkretnego sprzętu, na jakim pracuje użytkownik. Ja pracuję na monitorze 22`.

4. Zakładka menu okrągłe

menu

Uruchomienie „Menu okrągłego” przypisałem do przycisku na piórku. Po jego naciśnięciu pojawia się powyższa plansza. Funkcja „naciśnięcie klawisza” pozawala na przypisanie 8 szybkich funkcji – ja zostawiłem takie, jakie zaproponowano domyślnie.

Podsumowanie

Przejście z myszki na tablet uważam za decyzję strategiczną w drodze do wykonywania obróbki na najwyższym poziomie jakości/precyzji. O ile stemplowanie wygodniej robić myszką to praca z obróbką typu Dodge&burn bez tabletu byłaby bardzo uciążliwa (wiem bo sprawdziłem…czas obróbki z tabletem skróciłem o 3 godziny do 1,5h/zdjęcie). Podczas zakupu pierwszego tabletu nie ma zbyt dużego pola do wyboru. Wacom Intuos zapewnia idealny stosunek jakości do ceny. Przy kwocie 300 zł za urządzenie nie warto brać pod uwagę tańszych zamienników – taniej już po prostu się nie da. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dwie cechy produktu: jego wielkość – przy obróbce zdjęć im mniejszy tablet tym lepiej; rozpoznawalną przez tablet ilość poziomów nacisku – 1024 to norma.


fotograf Poznań

Mateusz Karatysz – zawodowy fotograf z wieloletnim doświadczeniem w fotografii portretowej, zdjęciach beauty i reportażach ślubnych. Wykładowca akademicki kursów dotyczących fotografii, obróbki obrazów cyfrowych oraz marketingu i dziennikarstwa. Popularyzator low-costowego podejścia do fotografii. Autor bloga i kanału na YT, na których dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi fotografii.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button