Menu Zamknij

BLENDA fotograficzna. Jak jej używać i wszystko co powinieneś o nich wiedzieć + VIDEO

fotograf Poznań

Masz już aparat, ale zastanawiasz się, jakie akcesoria fotograficzne kupić? Blenda to jedno z tych, o których powinieneś pomyśleć na samym początku. Zastanawiasz się, jaki rozmiar wybrać? Dlaczego blendy mają różne kształty i kolory? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania, a jeśli nie chce Ci się czytać to zjedź na dół i obejrzyj video

Czym jest blenda?

Blenda to po prostu płaszczyzna, która służy do oświetlenia albo doświetlenia fotografowanego obiektu za pomocą światła odbitego od jej powierzchni. Wielu fotografów używało jako blendy np. białego styropianu. Dzisiaj, w sklepach fotograficznych znaleźć możemy blendy o różnych rozmiarach, kształtach i kolorystyce w bardzo przystępnych cenach. Tymi najbardziej popularnymi są zestawy blend 5w1, których używam osobiście.

Jaki rozmiar blendy kupić? 

Jednym z pierwszych pytań, jakie powinno przyjść Ci do głowy podczas zakupu blendy, jest pytanie o jej rozmiar. Przyjmuje się, że powierzchnia blendy powinna być dwa razy większa od powierzchni fotografowanego obiektu. Jeśli interesujesz się fotografią portretową powinieneś pomyśleć o blendzie okrągłej o średnicy 60-80 cm, bądź o blendzie owalnej o wielkości 60/90 albo 90/120 cm. Przy fotografowaniu całych sylwetek wystarczająca będzie blenda 120/180 cm, a najlepiej 150/200 cm. W fotografii mniejszych przedmiotów polecam blendy trójkątne i okrągłe o wielkości 30-40 cm.

Pamiętaj: jeśli kupisz zbyt małą blendę nie doświetli ona w pełni fotografowanego obiektu, a oświetlenie stanie się nierównomierne.

Jaki kształt blendy wybrać?

W fotografii portretowej, skoncentrowanej przede wszystkim na twarzy wykorzystuje się najczęściej blendy okrągłe. W fotografii całych sylwetek, czy ujęciach ¾ dobrze sprawdzi się blenda owalna. Jednak przy właściwie dobranym rozmiarze blendy zarówno okrągła, jak i owalna sprawdzą się w obydwu sytuacjach.

Dlaczego blendy mają różne kolory?

Popularne zestawy 5w1 oferują powierzchnie białą, srebrną, złotą, transparentną i czarną. Każda z nich służy do uzyskiwania innych efektów.

Blenda biała wykorzystywana jest do doświetlania fotografowanego obiektu. Przy jej pomocy przede wszystkim wyciągniemy szczegóły z zacienionych miejsc. Blenda biała nie zmienia temperatury barwowej światła. Daje rozproszone, a przez to miękkie światło, które przydaje się wtedy, gdy chcemy nieco zmiękczyć linie twarzy.

 
Blenda srebrna daje bardziej kierunkowe światło, a przez to bardziej kontrastowe. Przy odpowiednim ustawieniu może ona zastąpić główne źródło światła. Srebrna powierzchnia daje ciekawe refleksy, a jednocześnie ochładza temperaturę światła. Pamiętaj jednak, że blenda srebrna lubi wyciągać zmarszczki.
 

 
Blenda złota podobnie, jak srebrna daje światło kontrastowe, jednak zmienia jego temperaturę na ciepłą. Daje ona ciekawe refleksy, potrafi również lekko ukryć widoczne zmarszczki.
 


Złotym środkiem pomiędzy bledną złotą i srebrną jest ich połączenie – sunfire wave. To blenda w złoto-srebrne zygzaki, dająca bardziej łagodne i neutralne światło niż bledna złota, czy srebrna. Daje jednak światło bardziej kontrastowe w porównaniu z blendą białą.

Biała półprzezroczysta powierzchnia to dyfuzor. Służy on przede wszystkim do rozproszenia kierunkowego światła przez co staje się ono bardziej miękkie. Dyfuzor tłumi światło, a jednocześnie nie zmienia jego temperatury barwowej.

Czarna płaszczyzna absorbuje światło, odcinając jego dopływ do fotografowanego obiektu. Wykorzystuje się ją przede wszystkim po to, by pogłębić cienie, odseparować modelkę/modela od niechcianego źródła światła, albo jako płaszczyznę, która chroni obiektyw przed wpadaniem światła.

W jaki sposób posługiwać się blendą?

Praca z blenda jest bardzo intuicyjna, a jej efekty widoczne są na fotografowanym obiekcie od razu. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze opłaca się świecić blendą od dołu. O ile biała blenda jest do tego stworzona, to w przypadku blendy srebrnej takie ustawienie może doprowadzić do uwidocznienia skaz na twarzy. Czasem lepszym rozwiązaniem będzie podniesienie blendy na wysokość fotografowanej osoby, albo nieco wyżej.

Podsumowując

Jeśli stoisz już przed decyzją zakupu blendy pomyśl o tym, do jakiego rodzaju zdjęć będzie Ci ona służyła. Pamiętaj, że płaszczyzna blendy powinna być dwa razy większa od fotografowanego obiektu. Różne powierzchnie blend służą do osiągania różnych efektów na zdjęciach.

fotograf Poznań

Mateusz Karatysz – zawodowy fotograf z wieloletnim doświadczeniem w fotografii portretowej, zdjęciach beauty i reportażach ślubnych. Wykładowca akademicki kursów dotyczących fotografii, obróbki obrazów cyfrowych oraz marketingu i dziennikarstwa. Popularyzator low-costowego podejścia do fotografii. Autor bloga i kanału na YT, na których dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi fotografii.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button